دانشکده هنر های تجسمی و کاربردی
كتابت و نگارگري
مجموعه هنرهای کتاب آرایی (کتابت، نگارگری، تذهیب، تشعیر، جلدسازی و ...) یکی از ارکان اصلی هنرهای سنتی ایران است که آگاهی از ویژگی های آن می تواند در شناخت وجوه هنر و تمدن ایرانی- اسلامی تاثیر بسزایی داشته باشد و دست کم راه های تازه ای از علل شکل گیری یکی از تمدن های بشری را در برابرجویندگان آن بگشاید. حفظ و زنده نگه داشتن رشته کتابت و نگارگری در گرو تعلیم و انتقال این میراث گران بها به دانشجویان و علاقه مندان آن است که با توجه به ذخایر فراوان گنجینه ها و استادان صاحب نام، می تواند حرکتی گسترده را در جهت رونق بخشیدن به کمال هنرهای سنتی ایجاد و در عرصه های جهانی هنری نیز برای ایران اسلامی افتخارات تازه ای را مطرح کند. این رشته از سال 1386، در دانشکده صنایع دستی دانشگاه هنر اصفهان با 25 نفر دانشجو در مقطع کارشناسی با هدف تربیت افراد متخصص و آشنا به مبانی عملی و نظری کتابت و نگارگری، راه اندازی شده است.

برخی از درس های تخصصی رشته کارشناسی کتابت و نگارگری عبارتند از:

تاریخ فرهنگ و هنر ایران (پیش از اسلام)، تاریخچه نگارگری، تاریخچه کتابت، کارگاه طراحی سنتی، آشنایی با فرهنگ و ادب ایران، آشنایی با تذهیب، آشنایی با خیالی نگاری، کارگاه تذهیب، کارگاه نگارگری، کارگاه تخصص نگارگری، کارگاه طراحی نگارگری، کارگاه صحافی سنتی و جلد سازی، کارگاه تشعیر.

کارشناسی ارشد هنر اسلامی گرایش مطالعات کتابت و نگارگری: رشته ی کارشناسی ارشد هنر اسلامی (گرایش مطالعات کتابت و نگارگری) با هدف تربیت افراد متخصص و ارتقاء دانشجویان این رشته در زمینه مبانی نظری و مطالعات تخصصی تر، در سال 1396 با 9 نفر دانشجو شروع به کار کرده است.  

هنر از منظر حکمت اسلامی، جامعه شناسی هنر، تاریخ نگارگری در ایران، روش مقاله پردازی در هنر، جایگاه و شان کتیبه نگاری و کتابت در هنر اسلامی و ... از دروس این رشته است.

کارشناسی ارشد نقاشی ایرانی: این رشته پس از بازنگری گرایش نگارگری رشته هنر اسلامی، در دانشگاه هنر اسلامی تبریز، تحت عنوان جدید "نقاشی ایرانی" تدوین و به برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم پیشنهاد گردید و بعد از تصویب برنامه، برای اولین بار در کشور، دانشگاه هنر اصفهان  با 13 نفر دانشجو و دانشگاه هنر اسلامی تبریز در مهرماه 1398 به اخذ اولین دانشجویان این رشته از طریق آزمون سراسری کارشناسی ارشد اقدام نمودند. مطالعه تاریخ، مکاتب، تکنیک ها، آثار، زیبایی شناسی، مواد و ابزار، کارکرد و سیر تحول نقاشی ایرانی و مطالعه تطبیقی آن با جریانهای مشابه در جهان اسلام و ارائه آثار نقاشی مبتنی بر این مطالعات از اهداف این رشته است. 

·      تعداد هیأت علمی: 5 نفر / تعداد پذیرفته شدگان کارشناسی تا 1401: 362 نفر/ تعداد فارغ التحصیلان کارشناسی تا 1400: 187 نفر/

·      تعداد پذیرفته شدگان ارشد هنر اسلامی (گرایش مطالعات کتابت و نگارگری) تا 1401: 63 نفر/ تعداد فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد هنر اسلامی (گرایش مطالعات کتابت و نگارگری) تا 1400: 23

·      تعداد پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد نقاشی ایرانی تا 1401: 55 نفر/ تعداد فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد نقاشی ایرانی تا 1401: 5 نفر

·      مدیر گروه کتابت و نگارگری جناب آقای سعید عباسی

·      شماره تلفن: 32217521 و 32217564

·      مدیر گروه: داخلی 129

·      کارشناس گروه: آقای محمدشریف منصوری ــ داخلی 130

برنامه مصوب درسی کارشناسی کتابت و نگارگری
برنامه حضور اساتید گروه هنر کتابت و نگارگری
 
تاریخ به روز رسانی:
1402/09/07
تعداد بازدید:
8837
دانشكده صنايع دستي
خيابان حكيم ، روبروي مسجد حكيم، دانشكده صنايع دستي
031-32217564   031-32217521
 فاكس: 32217506 -031
 handicraft1faculty@gmail.com
دانشگاه هنر اصفهان
كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه هنر اصفهان مي باشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal